وبلاگ

سوراخ کاری آهن آلات با دستگاه پانچ

سوراخ کاری آهن آلات با دستگاه پانچ به صورت سفارشی یاسوراخ کاری گرد و همچنین  سوراخ کاری لوبیایی توسط آیرون مارکت با بهترین و مناسب ترین قیمت در بازار آهن شادآباد با بهترین کیفیت و بهترین سمبه و ماتریس ها.

سوراخ کاری آهن آلات چیست؟

سوراخ کاری آهن آلات ایجاد حفره در بر روی آهن آلات در انداره ها و شکل های مختلف مطابق با سفارش و کاربرد آن ها بر روی آهن آلات از جمله نبشی ناودانی ورق آهن و استیل و…. می باشد.

سوراخ کاری آهن آلات با دستگاه های مختلف انجام می شود که بستگی به ضخامت ,نوع جنس , ابعاد کار و همچنین کیفیت , دقت کار و قیمت این دستگاه ها انتخاب می شوند که همه ی اینهارا به طور مفصل بررسی می کنیم.

دستگاه هایی که برای سوراخ کاری استفاده می شوند زیاد هستند از جمله دستگاه پانچ(پرس هیدرولیک) و پانچ(پرس ضربه ای) و دستگاه دریل همچنین دستگاه هایی با دقت بالاتر مانند CNCو دستگاه لیزر و ….. می توان تام برد.

یکی از این دستگاه ها که برای انجام کار سوراخکاری مورد استفاده قرار می گیرد دستگاه پانچ یا پرس هیدرولیک و همچنین پرس ضربه ای می باشد.

دستگاه پانچ هیدرولیک چیست؟

دستگاه پانچ هیدرولیک دستگاهی است که از یک سیلندر تحت فشار روغن کار میکند.بدین صورت که روغن از پمپ از شیلنگ های مخصوص وارد پیستون می شود و این فشار قوی در درون شیلنگ ها موجب حرکت پیستون میشود.

سوراخکاری با دستگاه پانچ هیدرولیک

سوراخ کاری با دستگاه پانچ به صورت های مختلف انجام می شود که عمره ترین ها سوراخ کاری به صورت گرد و سوراخ کاری به صورت لوبیایی می باشد.

سوراخکاری گرد با دستگاه پانچ هیدرولیک

سوراخ کاری گرد با دستگاه پانچ هیدرولیک در اندازه های مختلف وجود دارد که این اندازه ها به صورت سمبه و ماتریس در دستگاه پانچ طبقه بندی می شوند.

با دستگاه پانچ می توان سوراخ کاری روی ورق تا ضخامت 40 میل انجام داد که باز این بستگی به نوع ورق جنس ورق و سایز سوراخ انتخابی دارد.

برای مثال سوراخ کاری روی ورق نوردی 30 میل با سایز سوراخ 30 و این حدودا امکان پذیر می باشد ولی اگر سایز سوراخ به 16 یا 18 تغییر کند استفاده از پانچ امکان پذیر نمی باشد و موجب شکستن سمبه می شود که باید سراغ استفاده از دستگاه دریل و مته رفت.

همچنین جنس ورق برای مثال ورق اکسین که در بازار ورق سفت و محکمی می باشد برای سوراخ کاری کمی سخت و بیشتر مواقع از مته و دریل استفاده می شود.

استاندارد سوراخ کاری گرد طبق بولت یا رول بولت

سایز سوراخ گرد را طبق دنده بولت شماره گذاری می کنند که معمولا یک میل از سایز دنده باید بزرگتر باشد برای مثال میلگرد 28 دنده 25 باید سایز سوراخ کاری آن 26 باشد یا میلگرد 25 دنده 22 باید سایز سوراخ 23 باشد.

علت یک میل بزرگتر گرفتن آن برای راحت جابجایی صفحه ستون در روی بولت ها می باشد و به راحتی ریگلاژ می شود.

اما در مواقعی که از رول بولت استفاده می شود و همچنین پیچ باید سایز سوراخ دو میل بزرگتر از سایز رول بولت یا پیچ باشد برای مثال رول بولت 10 سایز سوراخ باید 12 باشد یا پیچ 12 باید سایز سوراخ 14 میلیمتر باشد.

سوراخ کاری لوبیایی با دستگاه پانچ هیدرولیک

سوراخ کاری لوبیایی در اندازه های مختلف طبق سفارش مشتری با استفاده سمبه و ماتریس انجام می شود که این سوراخ ها هم بستگی به ضخامت و جنس ورق مورد استفاده قرار می گیرند فرق این سوراخ با سوراخ لوبیایی گران بودن سمبه های آن و همچنین سخت بودن قالب بستن آنها روی دستگاه می باشد.

به همین علت قیمت سوراخ لوبیایی نسبت به سوراخ گرد کمی گران تر می باشد. همچنین به غیز ار سوراخ لوبیایی و گرد در بسیاری از مواقع طبق سفارش مشتری سمبه های لازم تراشیده و به مرحله انجام کار و پانچ می رسد.

استاندار و اندازه های استاندار سوراخ لوبیایی بدین گونه است که سایز لوبیایی همیشه دو سایز از سایز پیچ بزرگتر می باشد به عنوان مثال اگر پیچ مورد استفاده سایز 12 باشد سایز لوبیایی یا عرض لوبیایی باید 14 به طول دلخواه و مورد استفاده مشتری می باشد.

سوراخ کاری لوبیایی و گرد در والپست یا ناودانی منقطع

یکی از گکاربرد های مهم سوراخ لوبیایی یا گرد در واپست یا نودانی منقطع می باشد که امروزه استفاده از آن در بازار بسیار گسترده شده است و این والپست ها استاندارهایی طبق بلوک ها دارند که به طور جداگانه در مقاله ای جدا در مورد ان صحبت می کنیم.

سوراخ کاری با پرس ضربه ای یا پانچ ضربه ای

کارکرد سوراخ کاری با پانچ ضربه با پرس ضربه ای همانند سوراخ کاری با پانچ هیدرولیک یا پرس هیدرولیک می باشد با این تفاوت که این دستگاه سرعت عمل بیشتری نسبت به دستگاه پانچ هیدرولیک دارد و سوراخ کاری در آ به صورت ضربه عمل می کند.

انواع پرس ضربه ای یا پانچ ضربه ای

این پرس ها در اندازه ها و قدرت های متفاوت وجود دارد که در انواع مختلف وجود دارد که به صورت تنی  و وزن آن نام گذاری می کنند :

  • پرس ضربه ای 15 تن
  • پرس ضربه ای 30 تن
  • پرس صربه ای 60 تن
  • پرس ضربه ای 100تن
  • پرس ضربه ای 300 تن که در کارهای صنعتی به کار می ورد

که این پرس ها در بحث سوراخ کاری برای سوراخ کاری ورق و آهن آلات در ضخامت های بالاتر مورد استفاده قرار می گیرد در اینجا نمونه ای از سوراخ کاری ورق با پرس 30 تن را برای شما به نمایش گزاشتیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *